آرومین

 

 

قطره 30 میلی لیتری آرومین:

30 ml ARHEUMIN drops

 عارضه های درد مفاصل، مشکلات گوارشی، سرماخوردگی، تهوع زمان حاملگی یا مسافرت.
قرن هاست که گریبان گیر انسان ها بوده و به مقتضای مکان، سن و زمان آرام و قرار را از او سلب کرده اند. آیا برای برطرف کردن و یا کاهش درد حاصل ا آنها راهی وجود دارد؟
فرهنگ استفاده از مواد طبیعی که قرن ها مورد تجربه انسانهای درگیر با هزاران مسئله دارو درمانی از جمله مسائل فوق بوده است، گیاه زنجبیل را به عنوان داروی این عوارض به ما معرفی می کند.
 
تجارب طب سنتی می گویند:
«زنجبیل یا زنجفیل که طبیعتی گرم و خشک دارد مقوی هاضمه و مفتح سده جگر و محلل ریاح غلیظ معده و جگر و قوت حافظه، رفع برودت هوا و فالج و مسهل رطوبات مفاصل و ساقین است.»
 
نتایج حاصل از تحقیقات عصر جدید می گویند:
«زنجبیل به طور عمومی بدلیل وجود مواد موثره فعال خود به عنوان یک ضد التهاب در حفظ سلامتی مفید می باشد. استفاده کوتاه مدت از زنجبیل توانسته است بدون عوارض جانبی، دل به هم خوردگی های زمان حاملگی را درمان نماید و نیز در جلو گیری از حالات تهوع در بیماری مسافرت، شیمی درمانی و دوره بعد از جراحی موثره بوده است.»
طب آسیایی زنجبیل را برای درمان دردهای معده، دل به هم خوردگی ها و اسهال مصرف می نماید و بسیاری از داروهای هضم کننده غذا، ضد تهوع و ضد سرماخوردگی که در امریکا فروخته می شوند دارای عصاره زنجبیل هستند.
فرآورده های دارویی ساخته شده از زنجبیل در بسیاری از نقاط دنیا برای بر طرف کردن دردهای مفاصل، پوکی استخوان، روماتیسمم و دردهای عضلانی مصرف همگانی دارند.

 ترکیبات مهم زنجبیل؛

مهمترین ترکیبات زنجبیل اسانس و رزین های آن می باشد. اجسام مهم آن شامل GIGIROL  و ZINGIBERENE و  BISABOLENE و ZINGIBERON  هستند و دارو بر حسب ماده ZINGIBERENE  (به میزان حداقل 9 درصد) دراسانس آن تنظیم و استاندارد گردیده است.
 
اثرات فارماکولوژیک و بالینی؛
تحقیقات نشان داده است که اثر زنجبیل در کاهش دل بهم خوردگی و تهوع، بیشتر از داروی دیمن هیدرینات بوده و این اثر بواسطه تأثیر مواد موثره زنجبیل بر دستگاه گوارشی به جای سلسله اعصاب مرکزی
جمع بندی گردیده است.
در تحقیقی دیگر ضد التهاب زنجبیل با آسپرین مقایسه گردیده و برابری اثر زنجبیل با آسپرین به واسطه توان آن در بازدارندگی متابولیسم آراشیدونیک اسید توجیه شده است.
اثرات ضد تورمی زنجبیل به دو ترکیب شیمیایی فعال آن به نامهای جینجرول و جینجه سولفونیک اسید نسبت داده شده است.
اثر ضد انعقادی زنجبیل به علت اثر آن در جلوگیری از تشکیل ترومبوکسان بوده است.
اثرات آنتی اکسیدان زنجبیل به دو ترکیب شیمیایی جینجرول و زنجیرون آن نسبت داده شده که می توانند فعالیت لیپوکسی ژینار را بدون اثر نموده و در نتیجه تشکیل رادیکال سوپر اکساید را مختل نمایند.
با استفاده از کلیه اطلاعات فوق الذکر قطره آرومین ARHEUMIN drops از عصاره زنجبیل به صورت تنتور فرموله شده و جهت برطرف کردن درد مفصل، مشکلات گوارشی، سرماخوردگی، و عامل ضد تهوع در شیشه های 30 میلی لیتری باندرول دار، دارای جعبه و همراه با بروشور دارو تقدیم گردیده است.
 

طریقه و مقدار مصرف ؛

·         درد های مفصلی، رماتیسم و دردهای اسکلتی: به صورت خوراکی و یا موضعی روزی 2 تا 4 نوبت و هر نوبت 25 تا 45 قطره در مقداری آب یا آبمیوه میل شود و یا همان مقدار بر روی موضع مالیده شود.
·         در مشکلات گوارشی: روزی سه نوبت بعد از غذا، هر نوبت 25 تا 45 قطره در مقداری آب یا آبمیوه میل شود.
·         سرماخوردگی: روزی سه نوبت بعد از غذا، هر نوبت 25 تا 45 قطره در مقداری آب یا آبمیوه میل شود.
·         ضد تهوع در زمان حاملگی: با نظر پزشک، یک نوبت در روز، 40 قطره بعد از صبحانه در مقداری آب یا آبمیوه میل شود.
·         ضد تهوع در بیماری مسافرت 50 قطره ، 30 تا 45 دقیقه قبل از مسافرت در مقداری آب یا آبمیوه میل شود.
توجه؛
مقادیر مصرف ذکر شده برای بزرگسالان می باشد و می توان قطرات و دفعات دارو را در نوجوانان وکودکان کاهش داد. همچنین در زمان مصرف حتماً باید دارو را در کمی آب یا آبمیوه (نصف استکان) رقیق نمود. از مصرف مستقیم دارو به صورت خوراکی به لحاظ طعم تند آن جداً خودداری شود.

 

مصرف در حاملگی و شیردهی؛

در حد توصیه شده بلامانع است، لیکن زیر نظر پزشک معالج مصرف گردد.
 

عوارض جانبی؛

تا کنون گزارش نشده است.
 

تداخلات دارویی؛

افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند و یا دارای سنگ صفرا هستند باید با نظر پزشک مصرف نمایند.
 

احتیاط؛

گرچه تاکنون از اثرات جانبی زنجبیل و فرآورده های آن گزارشی داده نشده است ولی باید در حد توصیه مصرف نمود و در صورت بروز حساسیت بلافاصله مصرف دارو را متوقف نمایید.
 

شکل دارویی؛

قطره آرومین در شیشه های 30 میلی لیتری با درب باند رول دار بسته بندی شده است.